Catalog-Item Reuse

Președintele Consiliului Județean Tulcea, Horia Teodorescu, și vicepreședinții Lavinia Vizauer și Iancu Naciadis au primit, astăzi, 24 iunie 2026, începând cu ora 11.30, vizita unei delegații a Grupului parlamentar de prietenie Turcia – România din Marea Adunare Națională a Republicii Turcia, conduse de Ayhan Gider, președintele grupului, la invitația deputatului Adrian Solomon, președintele Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Turcia din Parlamentul României. La întâlnire a mai participat și consulul general al Turciei la Constanța, Asiye Derya Dingiltepe.

La eveniment au mai participat deputatul Mirela Furtună, vicepreședintele Comisiei pentru Afaceri Europene din cadrul Parlamentului României, primarul municipiului Tulcea, Ștefan Ilie, prefectul județului, Eugen Terente, președintele Asociației Comunelor din România – Filiala Tulcea, Eugen Ion, dar și reprezentanții Uniunii Democrate Turce din județul nostru, Ali Izet și Timur Memet, alături de consulul onorific al Republicii Turcia la Tulcea, Daniel Ilușcă.
În cadrul întâlnirii, președintele Horia Teodorescu a vorbit despre parteneriatul cu minoritatea turcă la nivelul județului nostru:
„Avem o importantă comunitate turco-tătară cu care noi, românii din Dobrogea, avem o relație excepțională. De-a lungul timpului, aici, la Tulcea, am încercat și am și reușit să susținem comunitatea turco-tătară, în general toate minoritățile, astfel încât să existe o coabitare și o relaționare foarte bună cu majoritatea.
Dovada unor relații sincere de prietenie este și faptul că Excelența Sa, doamna consul, este pentru a doua oară în acest an la Tulcea. Între România și Turcia sunt relații excepționale pe plan economic, politic, geostrategic, din toate punctele de vedere. Dovadă sunt cei 15 ani ai parteneriatului strategic pe care România îl are cu Turcia și pe care îi sărbătorim în acest an“.
De asemenea, șeful administrației județene a adus în discuție și relațiile economice cu Turcia: „Trebuie să amintim și prezența de succes a companiilor turcești în țara noastră în toate domeniile, în special în cel al infrastructurii, energetic și în zona comercială, o prezență care în general se face simțită și are un aport important la dezvoltarea României. Turcia este un partener și un prieten natural al țării noastre“, a mai transmis Horia Teodorescu.
„De județul Tulcea ne leagă o istorie veche, iar conaționalii noștri trăiesc în pace și prietenie cu cetățenii majoritari. Sunt convinsă că, în urma acestei primiri călduroase pentru care vă mulțumesc, reprezentanții parlamentului vor avea relații de cooperarea mult mai strânse.
În aceste vremuri, legăturile strânse pe plan militar, juridic, economic, sunt foarte importante pentru ambele părți. Prezența delegației parlamentare în țara noastră și la Tulcea demonstrează că suntem în relații strânse care vor fi și mai strânse“, a declarat, în cadrul întâlnirii, consulul general al Turciei la Constanța, Asiye Derya Dingiltepe.
În același context, deputatul Mirela Furtună a insistat asupra importanței parteneriatelor dintre România și Turcia:
„Turcia este pentru România un partener strategic important, un aliat valoros în cadrul NATO și un actor esențial pentru stabilitatea și securitatea regiunii Mării Negre. În actualul context regional, cred că este mai important ca oricând să continuăm dialogul și să dezvoltăm proiecte concrete care să aducă beneficii cetățenilor noștri.
Apreciem dezvoltarea constantă a relațiilor economice dintre țările noastre și există în continuare un potențial semnificativ de cooperare în domenii precum transporturile, energia, infrastructura, agricultura și turismul.
Ca parlamentar din județul Tulcea, aflat la confluența Dunării cu Marea Neagră, acord o atenție deosebită proiectelor care pot contribui la dezvoltarea regiunii noastre și la consolidarea conectivității în bazinul Mării Negre.
Totodată, comunitatea turco-tătară din Dobrogea reprezintă o punte autentică între popoarele noastre și un exemplu de conviețuire armonioasă, de care suntem mândri.
Vă mulțumesc pentru această vizită și sunt convinsă că ea va contribui la consolidarea relațiilor excelente dintre România și Turcia“.
În cadrul aceleiași întâlniri, primarul municipiului, Ștefan Ilie, a avansat o propunere referitoare la diversificarea relațiilor economice cu reprezentanții Republicii Turcia în proiectele derulate la momentul de față, dar și-a arătat și disponibilitatea dezvoltării unor investiții la propunerea potențialilor parteneri turci. La rândul său, prefectul județului, Eugen Terente, a reiterat strânsa colaborare dintre toate minoritățile care conviețuiesc pașnic pe raza județului nostru, insistând asupra prieteniei cu reprezentanții comunității turce.
Oficialii Grupului parlamentar de prietenie Turcia – România din Marea Adunare Națională a Republicii Turcia și-au exprimat dorința de colaborare cu România în domenii de interes comune, cu beneficii concrete de ambele părți.​

Ultima modificare la data Thursday, June 25, 2026